Loading...

تماس با من

 

  •  چگونه نمایندگی فروش محصولات و برند خود را در سراسر دنیا گسترش بدهم؟
  • چگونه برند شخصی خودم را داشته باشم مشهور بشوم و همه مردم مرا بعنوان نفر اول بشناسند؟
  • چگونه می‌توانم کسب و کارم را رشد و توسعه بدهم و افزایش فروش و درآمد داشته باشم؟

 

اندرزگو به سمت بلوار صبا پلاک ۱۲۷ طبقه 5 واحد جنوبی

تلفن

02122230593 -
02122854022 - 09365857004

پست الکترونیک

info [at] mahdimoghadam [dot] com

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ساختمان و ابنیه | سنگ های ساختمانی ( قسمت دوم )

در ادامه مقاله اول می خواهیم به بقیه ویژگی ها بپردازیم و مطالب حول این موضوع را به سرانجامی برسانیم

تراکم سنگ های ساختمانی :

به عنوان وزن در واحد حجم یک ماده ، در این مورد یک سنگ، تعریف می شود. اما در مورد سنگ ها، مفهوم حجم واحد باید به وضوح درک شود. یک سانتی متر مکعب سنگ همیشه نباید 100% از ماده جامد تشکیل شود. ممکن است حاوی 1٪ تا 25٪ از فضاهای منافذ ( تخلخل ) باشد که ممکن است خالی ، تا حدی پر یا کاملاً پر از آب باشد.

  • چگالی خشک

این وزن در واحد حجم یک سنگ کاملاً خشک شده است. بدیهی است که شامل حجم فضا های منفذی موجود در سنگ می شود.

  • چگالی ظاهری

تراکم سنگ با رطوبت طبیعی است. فرض بر این است که در چنین مواردی تمام فضا های منافذ با آب پر نمی شوند.

  • چگالی اشباع شده

چگالی سنگی است که به طور کامل از آب اشباع شده است. در بیشتر محاسبات مهندسی این چگالی ظاهری است که در نظر گرفته می شود. مقادیر چگالی ظاهری برای برخی بر حسب گرم/سانتی متر مکعب می باشد

آگاهی از مقادیر چگالی سنگ ها به تخمین مقادیر تقریبی مقاومت سنگ ها و همچنین محاسبه بار های وارد شده در سنگ تراشی در سطوح مختلف کمک می کند.

مقاومت سایشی سنگ های ساختمانی

این بیشتر یک خاصیت کیفی است تا کمی و ممکن است به طور کلی به عنوان مقاومتی که یک سنگ در برابر اعمال مالشی نوعی یا دیگری ارائه می دهد تعریف شود. این کیفیت زمانی اهمیت قابل توجهی پیدا می کند که قرار است از سنگ در شرایطی استفاده شود که مالش به دلایل طبیعی یا مصنوعی ممکن است به یک امر عادی تبدیل شود. بنابراین سنگ های مورد استفاده در سنگفرش در امتداد جاده ها ، در کف سازی ساختمان ها ، به عنوان پوشش در تونل ها یا سنگ های روبه رو در ساختمان هایی که بادهای شن و ماسه اغلب می وزند ، همگی در معرض اثر مالشی هستند. از این رو مقاومت آنها در برابر سایش باید قبل از استفاده بهتر شناخته شود.

ترکیب کانی شناسی سنگ نقش زیادی در مقاومت در برابر سایش دارد. سنگی که از همان ماده معدنی تشکیل شده باشد ، وقتی نرم شود ، به طور یکنواخت می‌ پوشد. به عنوان مثال ، سنگ آهک و مرمر. اگر از مواد معدنی سخت تشکیل شده باشد ، ممکن است به هیچ وجه سایش نشود. کوارتزیت و ماسه سنگ اما سنگ دیگری مانند گرانیت که ظاهری جذاب دارد اما از مواد معدنی با سختی های مختلف ( فلسپار و کوارتز ) تشکیل شده است ممکن است به طور ناهموار ساییده شود. ممکن است پس از چند سال استفاده از آن در مناطقی که طوفان های شن بسیار زیاد است ظاهر بد و حفره ای داشته باشد.

مقاومت سایشی سنگ معمولاً در آزمایشگاه مهندسی عمران با استفاده از دستگاه تست سایش Dorry’s تعیین می‌شود. این شامل یک دیسک فولادی گردان است که در بالا با دو برجستگی قیفی شکل فلزی در انتهای کاملاً مخالف قرار گرفته است. یک برجستگی برای نگهداری یک نمونه سنگ استوانه‌ای شکل با وزن خشک و ابعاد مناسب ( ارتفاع 2.5 سانتی‌متر، قطر 2.5 سانتی‌متر ) است.

برجستگی دیگر برای تغذیه شن و ماسه استاندارد با نرخ استاندارد استفاده می شود که باعث می شود سنگ در حین چرخش دیسک در پایه ساییده شود و در نتیجه وزن خود را در این فرآیند کاهش دهد. پس از تعداد دور ثابت (معمولاً 1000 دور) ، نمونه سنگ خارج شده و وزن می شود. کاهش وزن معیاری برای مقاومت سایشی سنگ است.

مقاومت در برابر سرما و آتش سوزی سنگ های ساختمانی

بسیاری از سنگ‌های ساختمانی در شرایطی که در حالت اول آب و هوای تشکیل ‌دهنده یخبندان حاکم است یا در حالت دوم گرمایش شدید انجام می‌شود ، به سرعت تجزیه می‌شوند. یخبندان با انبساط آب در هنگام انجماد در منافذ سنگها در زمستان باعث از هم پاشیدگی می شود. در طول تابستان ذوب می شود و این روند سال به سال تکرار می شود. همانطور که قبلاً در هوازدگی سنگها توضیح داده شد به این عمل یخبندان گفته می شود. انواع متخلخل سنگ آهک و ماسه سنگ اغلب مقاومت بسیار ضعیفی در برابر سرما نشان می دهند.

مقاومت در برابر آتش به ویژه زمانی مشخص می شود که سنگی برای استفاده در اطراف اجاق ها ، مکان های گرمایشی و در دیواره های کوره ها یا کوره ها در نظر گرفته شده باشد. از قضا ، بسیاری از سنگ های ساختمانی مانند گرانیت ها و سایر سنگ های آذرین دانه درشت از نظر مقاومت در برابر آتش ضعیف هستند. اینها ممکن است برای استفاده در شرایط گرما نامناسب شوند.

مقاومت ضعیف آنها در برابر آتش به دلیل ترکیب چند معدنی آنها است. مواد معدنی مختلف با گرم شدن با سرعت های متفاوتی منبسط می شوند. انبساط نابرابر باعث ایجاد تنش های داخلی در بدنه سنگ می شود که در نهایت منجر به متلاشی شدن آن می شود. به طور مشابه ، برخی از سنگ‌ ها ، اگرچه عمدتاً از یک ماده معدنی تشکیل شده‌اند ، ممکن است هنگام قرار گرفتن در شرایط گرمایشی تجزیه شوند. برای مثال سنگ‌ های آهک از کلسیتی تشکیل شده‌اند که در دمای بیش از ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شوند. فقط ماسه‌ سنگ‌ ها و کوارتزیت‌ های فشرده و عظیم در اطراف مکان‌ های گرمایشی بادوام خواهند بود.

خصوصیات زمین شناسی سنگ های ساختمانی

ترکیب کانی شناسی

همانطور که می دانیم سنگ ها در واقع از واحدهای کوچکتری به نام کانی ها تشکیل شده اند. از این رو خواص سنگ ها در نهایت به ترکیب و ماهیت بسته بندی در سنگ بستگی دارد. مشخص شده است که سنگ‌هایی که عمدتاً از سیلیس تشکیل شده‌اند ، به‌ویژه کوارتز  (SiO2)، به ‌ویژه در فرم آزاد ، از بسیاری جهات قوی‌ ترین هستند. کوارتزیت ها ، ماسه سنگ ها و گرانیت ها نمونه هایی از سنگ های قوی کوارتز هستند. سنگ‌های کربناته تنوع بسیار گسترده‌ ای در خواص مهندسی خود نشان می‌دهند و از این رو هر گونه باید برای چنین ویژگی‌هایی قبل از استفاده در ساخت و سازهای با اهمیت مورد آزمایش قرار گیرد. وجود کانی هایی مانند میکا ، گچ ، سولفیدها ، گلوکونیت ، ترمولیت ، سنگ چخماق ، چرت و خاک رس حتی به نسبت کوچک در سنگ های سالم ، استحکام و کیفیت ذاتی آنها را از بین می برد.

بافت و ساختار سنگ های ساختمانی

بافت اندازه ، شکل و رابطه متقابل اجزای معدنی یک سنگ را تعریف می کند ، در حالی که ساختار توسعه برخی از ویژگی های معمولی را در مقیاس بزرگ در کل توده سنگ تعیین می کند. سنگ ها ممکن است درشت دانه ، دانه متوسط یا ریزدانه و همچنین دارای بافت هم دانه یا غیر دانه ای باشند. تجربه نشان داده است که سنگ‌ های ریزدانه و با بافت هم‌ دانه ، در مقایسه با سنگ‌های درشت دانه و نامتعادل ، سنگ‌ های ساختمانی بهتری هستند. در مورد دوم ، اجزای با اندازه های مختلف تحت بارهای تحمیلی متفاوت رفتار می کنند و واکنش پیچیده ای را ارائه می دهند.

از نظر ساختاری ، ویژگی هایی مانند لایه بندی ، شاخ و برگ ، خط بندی ، شکاف ، اتصالات ، ریز مفاصل و ساختار های جریانی باید قبل از انتخاب سنگ برای ساخت مورد توجه قرار گیرند. اغلب این موارد ممکن است در نمونه آزمایشی با اندازه کوچک دیده نشوند. زمین شناسی توده سنگ به عنوان یک کل و در وقوع صحرایی باید از نظر اثرات احتمالی آنها بر کیفیت این سنگ ها مورد مطالعه قرار گیرد. بیشتر این سازه ‌ها باید به ‌عنوان صفحه‌ های ضعیف مؤثر در نظر گرفته شوند و هنگامی که از هم فاصله دارند، به‌دست آوردن بلوک ‌هایی با اندازه مناسب از توده سنگ را بسیار دشوار می‌سازند. در مواقعی که باید از بلوک هایی از این گونه سنگ ها استفاده کرد ، باید به گونه ای قرار داده شوند که سطوح ضعف موازی با بارهای مؤثر نباشند.

مقاومت در برابر هوا

این اساساً یک ویژگی زمین شناسی است که از یک طرف با ترکیب و بافت یک سنگ و همچنین محیطی که در نهایت در ساخت و ساز از آن استفاده می شود از طرف دیگر تعیین می شود. هیچ چیز ابدی نیست ، حتی سنگ ها. اما سرعت تخریب یک سنگ در اثر حمله فرآیندهای طبیعی ( یعنی هوازدگی ) از سنگی به سنگ دیگر متفاوت است.

یک سنگ ( به عنوان مثال گرانیت ) ممکن است هنگام استفاده در فضای داخلی یک ساختمان برای صدها سال تازه و بدون لکه باقی بماند ، اما همان سنگی که در نمای بیرونی همان ساختمان استفاده می شود ممکن است در عرض چند دهه به شدت سوراخ شود و کدر شود. به طور مشابه ، سنگ آهک مورد استفاده در شهرک های صنعتی ممکن است به دلیل واکنش با بخارات اسید سولفور که هوا را آلوده می کند، هوا بد باشد ، در حالی که همان سنگ مورد استفاده در معابد و قلعه ها در آب و هوای تمیزتر برای قرن ها تازه باقی مانده است. یک مهندس ، به ویژه یک شهرساز باید سازگاری یک سنگ پیشنهادی برای استفاده در یک محیط خاص را در نظر داشته باشد. سنگ ها نسبت به محیطی که در آن قرار می گیرند حساس هستند. دوام آنها که به معنای ظرفیت آنها برای تحمل بارهای تحمیلی بدون هیچ گونه خرابی است بستگی به این دارد که آیا آنها در محیطی متناسب با خصوصیات زمین شناسی آنها استفاده شده اند یا خیر.

در پایان بهترین راه برای ورود به دنیای سنگ های ساختمانی و ابنیه ، گرفتن مشاوره از فرد متخصص این زمینه می باشد که بتوانید بهترین عملکرد را در این زمینه داشته باشید. آقای مهدی رمضانی مقدم صاحب برند مقدم ماربل ، یکی از بهترین مشاورانی هستند که می توانید در این زمنیه از تخصص ایشان استفاده لازم را بکنید.

با من تماس بگیرید